W tym roku mija 100 lat od odzyskania niepodległości przez Polskę. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po trudnych walkach Polska odzyskała prawo do samostanowienia. Powstała II Rzeczpospolita. Datą symbolizującą odzyskanie przez nasz kraj niepodległości po I Wojnie Światowej jest dzień 11 listopada.

Data ta jest symbolem najwspanialszych momentów w dziejach naszego narodu i stała się źródłem siły oraz nadziei potrzebnym w trudnych chwilach. Ta wyjątkowa rocznica jest okazją do oddania wyrazu pamięci i szacunku dla wysiłków poprzednich pokoleń Polaków-patriotów. Niewątpliwie jest to czas, w którym należy złożyć hołd obrońcom Konstytucji 3 maja, żołnierzom Insurekcji Kościuszkowskiej i kolejnych powstań narodowych, legionistom polskim i wszystkim walczącym w I wojnie światowej oraz w latach 1918-1921: obrońcom Lwowa, żołnierzom Powstania Wielkopolskiego i Powstań Śląskich oraz bohaterom wojny polsko-bolszewickiej. W dniach od 18 do 22 września 2018 r. młodzież oraz osoby dorosłe z Powiatu Brodnickiego celem uczczenia tego wydarzenia udała się w te historyczne miejsca.

W drodze na Podhale uczestnicy wyjazdu zwiedzali wraz z przewodnikiem Kraków – Katedrę Wawelską inne miejsca w Krakowie związane z odzyskaniem niepodległości.

Odwiedziliśmy również Zakopane, które po latach niewoli jako pierwsze ogłosiło niepodległość  i 13 października 1918 r. uchwalono powstanie Rzeczpospolitej Zakopiańskiej, jej prezydentem został pisarz Stefan Żeromski. Po miesiącu Rzeczpospolita sama się rozwiązała i włączyła do nowopowstających struktur II RP. Zwiedzaliśmy  także Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach oraz skocznie narciarskie. |Nie zabrakło spaceru po Krupówkach. Zwiedziliśmy kościół Paulinów na Bachledówce, a także Chochołów i muzeum lokalnego rzeźbiarza. Pod okiem przewodnika górskiego pokonaliśmy szlaki górskie takie jak: Sarnia Skała, Dolina Strążyska, Gubałówka. Po wyczerpującej wyprawie w góry uczestnicy kąpali się w basenach termalnych w Chochołowie.  

W drodze powrotnej wszyscy odwiedziliśmy Wadowice gdzie zwiedziliśmy muzeum papieża Polaka -  Jana Pawła II oraz Bazylikę.

Organizatorem wycieczki było Stowarzyszenie „Zgodnie z Naturą i Tradycją” ze Zbiczna.

Zadanie współfinansowane ze środków Gminy Zbiczno – Wójta Wojciecha Rakowskiego w  ramach zadania „W 100 rocznicę niepodległości naszej Ojczyzny”, realizowanego przez Stowarzyszenie „Zgodnie z naturą i tradycją” w Zbicznie.