Obchody nocy świętojańskiej w Gminie Zbiczno.

 

W sobotę, 22 czerwca 2019 roku w Gaju-Grzmięcy, nad jeziorem Strażym obchodziliśmy integracyjną Noc Świętojańską. W imprezie uczestniczyli mieszkańcy Powiatu Brodnickiego, a także przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich, stowarzyszeń oraz zespołów śpiewaczych. Uczestnicy tego słowiańskiego święta przybyli pieszo z Pokrzydowa, a także z przyjechali z pozostałej części Gminy Zbiczno z uplecionymi wiankami, które zgodnie z tradycją zostały puszczone na wodę. Następnie udano się do Ośrodka Edukacji Ekologicznej "Miętowy Gaj", gdzie rozpoczęto biesiadowanie. Wszyscy uczestnicy otrzymali poczęstunek w formie pieczonych kiełbasek, kaszanki, a także napoje i słodycze.

 

Rozstrzygnięto także ogłoszony wcześniej konkurs na najpiękniejszy wianek.

Komisja w składzie: dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Zbicznie Maria Lubczyńska, prezes Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Pokrzydowo i Okolic Aleksandra Babalska oraz prezes Stowarzyszenia "Zgodnie z Naturą i Tradycją" Renata Janczak.

Zadanie było bardzo trudne, ponieważ wszystkie przygotowane przez uczestników wianki były przepiękne. Komisja postanowiła, że I miejsce zajął wianek Pań z KGW Sumówko, następne II i III miejsca: Pani Barbara Baron, Pani Anna Jankowska - obie Panie z Pokrzydowa, Pani Janusz z Lipowca i Pani Irena Stawska ze Zbiczna. Komisja przekazała również upominki wszystkim pozostałym wykonawcom wianków świętojańskich.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Zgodnie z Naturą i Tradycją w Zbicznie, Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Pokrzydowo i Okolic w Pokrzydowie, Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Zbicznie.

Wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji imprezy składamy serdeczne podziękowania i serdecznie dziękujemy za współpracę.

 

Zadanie zostało dofinansowane z budżetu Samorządu Powiatu Brodnickiego w ramach zadania „VIII rok z kulturą na Ty – Noc Świętojańska", na które Stowarzyszenie "Zgodnie z naturą i tradycją pozyskało środki.