Stowarzyszenie "Zgodnie z naturą i tradycją" w Zbicznie zorganizowało w dniach od 30 kwietnia do 03 maja 2009 roku wycieczkę w Beskid Śląski oraz na Słowację.

Po południu 30 kwietnia wycieczkowicze wyruszyli w drogę i wieczorem dojechali do Milówki, gdzie zakwaterowano ich w pensjonacie "U Kubiców".

Następnego dnia po śniadaniu i spotkaniu z przewodnikiem przejechano zwiedzać Beskid Śląski. Zwiedzano spółdzielnię koronkarską w Koniakowie, następnie Istebną w starej chacie górali "Chata Kawuloka", spacerowano po Wiśle, wjechano wyciągiem krzesełkowym na Czantorię i podziwiano stamtąd przepiękne widoki beskidzkie. Wieczorem uczestnicy wycieczki bawili się przy ognisku z kiełbaskami i karkówką z grilla.

Następnego dnia wycieczka udała się na Słowację, gdzie zwiedzano zamek na skałach w Dolnym Kubinie. Przemaszerowano częścią trasy - urokliwymi wąwozami, w których panował Janosik, a następnie przejechano do miejscowości, gdzie urodził się Harnaś i obejrzano jego pomnik na wzgórzu.

Wieczorem wycieczkowicze bawili się w pensjonacie przy muzyce i pysznym jedzeniu.

W ostatnim dniu wycieczki przejechano kolejką wagonikową na Górę Żar, gdzie znajduje się sztuczny zbiornik wody i elektrownia. w drodze powrotnej do domu uczestnicy wycieczki zjedli obiad w Dworze Kasztelańskim i w doskonałych humorach zakończyli wyjazd.