Stowarzyszenie "Zgodnie z naturą i tradycją" w Zbicznie zorganizowało w dniu 10 października 2013 roku wyjazd integracyjny do Teatru Dramatycznego w Płocku na spektakl "Lalka".

"Lalka" utwór wyjątkowy, niosący uniwersalne przesłanie, nieco kontrowersyjny oddający nastroje i realia lat 80. XIX wieku. Powieść, o której sam Bolesław Prus mówił, że "przedstawia naszych polskich idealistów na tle społecznego rozkładu". To opowieść o upadku ideałów i wprowadzaniu nowych idei. To także konflikt między romantyczną naturą, a pozytywistycznym myśleniem.

Bogaty warszawski kupiec zakochuje się w pięknej Izabeli Łęckiej, pochodzącej z arystokratycznej popadającej w długi rodzinie. Stanisław Wokulski chcąc wkupić się w łaski damy swego serca postanawia część własnego majątku powierzyć Łęckim. Cieszący się dobrą i nieposzlakowaną opinią bohater powoli wkupuje się w łaski rodziny Łęckich. Nieugięta jednak Izabela odrzuca jego zaloty. Po długich namowach ojca postanowią przyjąć zaręczyny Wokulskiego. Oboje wyjeżdżają do ciotki mieszkającej w Krakowie. Wyrafinowanie i splot wydarzeń Łęckiej prowadzą Stanisława do próby samobójczej.

Powieść Prusa doczekała się kilku adaptacji scenicznych. Jedną z najpopularniejszych była ta w reżyserii Adama Hanuszkiewicza. Jak wypadł spektakl w wykonaniu Teatru Scena Polska z Cieszyna?