Rok rocznie Stowarzyszenie „Zgodnie z naturą i Tradycją” w Zbicznie wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury Sportu i Rekreacji w Zbicznie organizuje na terenie Gminy Zbiczno imprezę podtrzymującą tradycję nocy świętojańskiej. W bieżącym roku już po raz VII odbyła się Noc Świętojańska. W tym roku miejscem spotkania było pole namiotowe w Cichem.

Z inicjatywy Marii Chiniewicz - Gminnej Przewodniczącej KGW z terenu Gminy Zbiczno, udało się zorganizować tą uroczystość wspólnie z Kołami Gospodyń Wiejskich z Cichego, Zbiczna, Sumowa i Pokrzydowa, Kółkiem Rolniczym w Zbicznie oraz Stowarzyszeniem Rozwoju wsi Pokrzydowo i okolic.

Celem było podtrzymywanie tradycji ludowych oraz integracja organizacji i stowarzyszeń oraz społeczeństwa lokalnego i turystów, a także integracja międzypokoleniowa. Został ogłoszony konkurs na najładnieszy wianek świętojański. W konkursie wzięło udział 15 wianków przygotowanych przez dzieci, młodzież i dorosłych.

Oceny dokonało jury w osobach: Danuta Grzyb – Przewodnicząca KGW w woj. Kujawsko-Pomorskim, Renata Janczak – Prezes Stowarzyszenia „Zgodnie z naturą i tradycją” w Zbicznie oraz Mieczysław Chiniewicz – Przewodniczący Kółek Rolniczych w woj. Kujawsko-Pomorskim. Pięć pierwszych miejsc otrzymało nagrody w postaci mp3, głośników i słuchawek, a pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia w postaci kubków promujących zdrowy styl życia- „nie piję, nie palę, nie zażywam , jestem sobą”. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali od Przewodniczącej KGW w województwie Kujawsko-Pomorskim książki z przepisami kulinarnymi. Stowarzyszenie „Zgodnie z Naturą i tradycją” zafundowało nagrody i upominki za wianki świętojańskie.

Panie z Kół Gospodyń Wiejskich przygotowały smaczny poczęstunek w postaci ciast, żurku, pierogów, sałatek, kiełbasek i kaszanki z grilla dla wszystkich uczestników imprezy.

Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji przeprowadził konkursy dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Wszyscy uczestnicy konkursów otrzymali słodki upominek w postaci czekolad i batoników ufundowanych przez Gminę Zbiczno.  

Po wspólnym odtańczeniu tańca przebierańca wszyscy spacerem udali się nad jezioro Ciche celem puszczenia wianków. Po powrocie wszyscy dalej wspólnie biesiadowali i bawili się  świętując noc świętojańską.

Lista osób nagrodzonych za najładniejszy wianek:

1.    Iza Ziółkowska – Ciche,

2.    Ania Nagórska – Pokrzydowo,

3.    Irena Stawska – Zbiczno,

4.    Ela Głodowska – Sumowo,

5.    Monika Szefler – Ciche.