Dnia 19 września 2015 roku Stowarzyszenie „Zgodnie z naturą i tradycją” w Zbicznie zorganizowało wyjazd do Otrębus na koncert "Kalejdoskop Barw Polski" w wykonaniu zespołu "Mazowsze" im. T. Sygietyńskiego.

"Mazowsze" należy do największych na świecie zespołów artystycznych, sięgających do bogactwa narodowych tańców, piosenek, przyśpiewek i obyczajów. Nazwa zespołu wywodzi się od centralnego regionu Polski – Mazowsza, jednak repertuar "Mazowsza" szybko rozszerzył się o folklor innych regionów. Dziś w dorobku zespołu znajdują się opracowania sceniczne 42 z nich.
Dotychczas występy Zespołu "Mazowsze" obejrzało ponad 18 mln widzów, przejechali 2,3 mln km! Odwiedzili 189 miejscowości w Polsce i 50 krajów świata, a propagując pieśni i tańce narodowe zyskali popularność i miano Ambasadora Polskiej Kultury.
Dla tysięcy odbiorców zagranicznych, koncerty „Mazowsza” były pierwszym kontaktem z polską kulturą. "Jeśli takie jest oblicze Polski, to niech żyje Polska!" napisał o zespole szwajcarski dziennik "Gazette de Lausanne", a Jerzy Waldorff nazwał „Mazowsze” perłą w koronie Rzeczypospolitej.  

Koncert "Kalejdoskop Barw Polski" to barwy zmieniające się jak w kalejdoskopie, muzyka budząca niezapomniane wrażenia, taniec i śpiew, śpiew i taniec. W programie koncertu zobaczyć można było najciekawsze choreografie z repertuaru zespołu (dzieła Elwiry Kamińskiej, Eugeniusza Paplińskiego, lecz przede wszystkim Witolda Zapały), usłyszeć najbardziej popularne piosenki oraz podziwiać przepiękne stroje z dwudziestu etnograficznych regionów Polski. W wirze kolorów pojawiły się więc tańce narodowe, jak polonez, krakowiak, oberek, mazur czy kujawiak oraz tańce regionalne (wraz z charakterystycznymi, oryginalnymi przyśpiewkami).

W wyjeździe uczestniczyło 50 osób z terenu powiatu brodnickiego.

Wyjazd dofinansowany ze środków Zarządu Starostwa Powiatowego w Brodnicy w ramach zadania ''IV rok z kulturą na TY".


 

fot. http://www.mazowsze.waw.pl/sub,pl,kup-bilet,3003.html