Członkowie Stowarzyszenia „Zgodnie z naturą i tradycją” w Zbicznie oraz mieszkańcy powiatu brodnickiego wzięli udział w wyjeździe w Bieszczady - szlakiem ważnych wydarzeń historycznych.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2021, Rokiem Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Decyzję swoją uzasadnił: „Był nie tylko głosicielem uniwersalnych wartości chrześcijańskich, ale także mężem stanu, który mawiał: Kocham Ojczyznę więcej niż własne serce. Służył Polsce i występował w Jej imieniu, domagając się od komunistycznych władz poszanowania wolności religijnej i broniąc polskiej kultury. Podkreślał konieczność zrozumienia znaczenia wolności Narodu, która dla każdego obywatela winna być wielkim dobrem i rzeczywistą wartością. Wolność Narodu była dla Prymasa Tysiąclecia priorytetem działalności kapłańskiej i społecznej. Swoje nauczanie kard. Stefan Wyszyński opierał na człowieku, którego dobro powinno być centrum życia społecznego i gospodarczego każdej społeczności”.
Rok 2021 obfituje w ważne rocznice takie jak: 120 lat temu (3 sierpnia 1901r.) urodził się prymas Stefan Wyszyński, a 70 lat temu (2 kwietnia 1951r.) po raz pierwszy Stefan Wyszyński jako Prymas udał się do Rzymu z wizytą „ad limina apostolorum”. Uzyskał od papieża Piusa XII aprobatę dotyczącą linii postępowania Kościoła i Episkopatu w Polsce. Wręczył Ojcu Świętemu symboliczne dary: garść ziemi polskiej, w którą wsiąkła krew dzieci podczas Powstania Warszawskiego, różaniec z chleba otrzymany od uwolnionych więźniów i ryngraf Matki Bożej, która go nigdy nie zawiodła. Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński w 1955 r. w klasztorze-pensjonacie Sióstr Nazaretanek w Komańczy w Bieszczadach, dokładnie przez rok, (od 29 października 1955 r. do 28 października 1956 r.) internowany, a 40 lat temu, (28 maja 1981 r.) odszedł kardynał Stefan Wyszyński. 13 maja 2021 roku mija również 40 rocznica zamachu na Papieża Jana Pawła II. Karol Wojtyła nie będąc jeszcze papieżem przebywał w Bieszczadach. Po raz pierwszy przyjechał w Bieszczady w wieku 32 lat. Później, zanim został następcą św. Piotra, wracał tu niezwykle chętnie. Szczególną wyprawą była ta z 1958 r., kiedy to Wojtyła przemierzał bieszczadzkie szlaki samotnie. Był to wyjątkowy okres dla niego, bo to wtedy przymierzano go do godności biskupa. Wysoka pozycja w hierarchii kościelnej nie wpłynęła na jego pasję wędrowania i jako biskup wciąż przyjeżdżał w Bieszczady. Ostatnia wizyta Karola Wojtyły w Bieszczadach, już jako kardynała i metropolity krakowskiego, miała miejsce w 1968 r. i była związana z intronizacją cudownej ikony rudeckiej na ołtarz kościoła w Jasieniu k. Ustrzyk Dolnych, który później stał się Bieszczadzkim Sanktuarium Maryjnym. Widać, że Bieszczady zajęły szczególne miejsce w sercu Karola Wojtyły. Już jako papież Jan Paweł II nie miał więcej okazji, by wyruszyć na ukochane szlaki, mógł jedynie podziwiać je z pokładu helikoptera. Ostatni raz spojrzał na Bieszczady 9 czerwca 1997 r., kiedy to w drodze z Krakowa do Krosna jego śmigłowiec zboczył z pierwotnie wyznaczonej trasy, by papież jeszcze raz mógł nacieszyć oczy bieszczadzkim krajobrazem.
Chcąc uczcić te ważne wydarzenia członkowie Stowarzyszenia „Zgodnie z naturą i tradycją” w Zbicznie oraz mieszkańcy powiatu brodnickiego wzięli udział w wyjeździe w Bieszczady, aby poznać tereny związane historycznie ze Stefanem Wyszyńskim oraz Papieżem Janem Pawłem II.
Organizatorem wyjazdu było Stowarzyszenie „Zgodnie z Naturą i Tradycją” w Zbicznie.
Zadanie współfinansowane ze środków Gminy Zbiczno w ramach zadania publicznego Przedsięwzięcia służące poznawaniu kultury, tradycji i historii naszej ojczyzny oraz regionu przez dzieci, młodzież i osoby dorosłe, na które w ramach konkursu ofert „Szlakiem ważnych wydarzeń historycznych - III rok" stowarzyszenie Zgodnie z naturą i tradycją” w Zbicznie otrzymało środki.