Stowarzyszenie "Zgodnie z naturą i tradycją" w Zbicznie dnia 20 września 2013 roku (piątek) zorganizowało wyjazd dla młodzieży i dorosłych do Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni na musical "Chłopi".

Wyjazd został zorganizowany dzięki dofinansowaniu przez Gminę Zbiczno.

Po dotarciu do Gdyni uczestnicy wycieczki mieli ponad godzinę czasu wolnego przed rozpoczęciem spektaklu, który rozpoczął się o godz. 19:00 i trwał 3 godziny i 15 minut. Oczywiście nie zabrakło zwiedzania najbliżej okolicy samego Teatru Muzycznego, w tym oddalonego o kilkadziesiąt metrów morza. Po czasie wolnym wszyscy punktualnie zjawili się przed teatrem, po otrzymaniu biletów zajęli miejsca na sali widowiskowej.

Reżyser spektaklu Wojciech Kościelniak po raz kolejny sięgnął po wydawałoby się "nieteatralny" materiał literacki i przeniósł go na Dużą Scenę Teatru Muzycznego. "Chłopi" to pierwsza próba opowiedzenia w musicalowy sposób tej słynnej lektury. Tekst "Chłopów" wciąż zachwyca swoją aktualnością. Musical nawiązuje do polskiej tradycji i zachowuje swoją wartość literacką. Łowickie, barwne i niezwykle plastyczne kostiumy stanowią piękną oprawę tego niezwykłego widowiska.
"Chłopi" to powieść Władysława Reymonta, pisana w latach 1901-1908, opublikowana w formie książkowej w latach 1904-1909 ukazuje życie społeczności zamieszkującej wieś Lipce na przestrzeni czterech pór roku. Problematyka utworu skupia się wokół takich zagadnień jak m.in. tematyka chłopska, społeczna i ekonomiczna sytuacja polskiej wsi, konflikt pokoleń, nieuchronność przemijania, wpływ gromady na jednostkę.

W wyjeździe uczestniczyło 50 osób.